Czym jest system WMS?

Profesjonalne zarządzanie magazynem oraz kierowanie pracą zespołu odpowiedzialnego za jego prawidłowe funkcjonowanie to jedno z trudniejszych zadań specjalistów od logistyki. Chcesz uniknąć błędów w firmie logistycznej? Usprawnić procesy zachodzące w magazynie? Czy ulepszyć przepływ informacji i dokumentów w centrum logistycznym?

Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Dzięki systemom klasy WMS usprawnienie pracy magazynu jest prostsze niż kiedykolwiek. Możliwa jest również eliminacja błędów i pomyłek oraz obniżenie kosztów tego obszaru

Konferencja „Magazyn Nowych Wyzwań 2022”. Panel dyskusyjny.

Określenie WMS to skrót od Warehouse Management System – system do zarządzania magazynem. WMS to klasa systemów informacyjnych służących do kompleksowego zarządzania pracami w magazynie. Systemy te pozwalają na zarządzanie w czasie rzeczywistym, fizycznym i administracyjnym przepływem towarów od ich przyjęcia do momentu wydania z magazynu.

Oprogramowanie tego typu doskonale sprawdza się w każdego rodzaju działalności. Niezależnie od tego, czy pracujemy w magazynie wyrobów gotowych, surowców czy opiekujemy się centrum dystrybucyjnym. Wdrażany przez nas system typu WMS zawsze zaprogramowany jest w taki sposób, żeby koncentrować się na potrzebach użytkowników. Jak zatem wdrożenie systemu WMS może pomóc pracownikom każdego magazynu?

Jakie funkcje mają systemy WMS?

blog 1

Podstawową funkcją każdego systemu WMS jest szybkie i (co najważniejsze) bezbłędne lokalizowanie towarów w magazynie oraz kontrola przebiegu obrotu tymi towarami.

Dobry Warehouse Management System jest tak zaprogramowany, żeby natychmiastowo i bez żadnych pomyłek dostarczać informacji na temat nawet najmniejszej partii towaru, jaką magazynujemy. Niezależnie od tego, czy chcemy sprawdzić, w jakim miejscu znajduje się gigantyczny kontener czy mała, ale priorytetowa przesyłka, przechodząca przez centrum dystrybucyjne. W ich lokalizacji zawsze pomoże profesjonalny system WMS, który umożliwia tworzenie bardzo zaawansowanych etykiet. Etykietą taką oznacza się jednostki towarowe w momencie przyjęcia ich do magazynu. Etykieta jest swoistym identyfikatorem, który pozwala na lokalizowanie towaru niezależnie od tego, czy przez cały czas znajduje się na terenie jednego magazynu, czy przenoszony jest między magazynami, które współpracując ze sobą, wymieniają się informacjami w ramach systemu WMS.

blog 1

Skoro dzięki pracy z Warehouse Management System jesteśmy w stanie swobodnie zlokalizować towary, to nasza praca związana z inwentaryzacją oraz wszelkiego rodzaju remanentami staje się prostsza niż kiedykolwiek.

Nowoczesne WMS umożliwiają bardzo sprawną kontrolę ilościową oraz asortymentową magazynowanego towaru.

Pozwalają na sprawne i swobodne kontrolowanie zgodności towaru z wcześniejszym zamówieniem. To funkcja szczególnie ważna w pracy centrów logistycznych, w których zachodzi bardzo dynamiczny ruch towarów. Partie, a nawet pojedyncze produkty, wysyłane są dalej, często w chwilę po przyjęciu do magazynu. Połapanie się w tej plątaninie zamówień i zależności umożliwiają profesjonalne systemy WMS.

blog 1

Nowoczesny system obsługi magazynu umożliwia planowanie wysyłki dużych partii towaru i bieżącą kontrolę ilości zasobów.

Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie działania systemu składania i przyjmowania zamówień, na uniknięcie kosztownych przestojów oraz zbędnego „zamrażania” towaru w magazynie. Jak zatem widać wdrożenie WMS to nie tylko szansa na usprawnienie pracy magazynu, ale także na uzyskanie kolejnych oszczędności i zoptymalizowanie kosztów niektórych procesów.

Współpraca WMS z innymi systemami

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając system WMS, jest to, czy program współpracuje z innym oprogramowaniem. Większość czołowych systemów zarządzania magazynami (w tym WMS ibcsTiger) sprawnie współpracuje z systemami FK, ERP, a także zgodne jest z systemem GS1. Dobry WMS obsługuj tak zwane pliki płaskie, pliki złożone, XML, WebService, jak i inne.

Jaki system WMS wybrać?

Jednym z najlepiej ocenianych przez użytkowników systemów WMS w Polsce jest ibcsTIger. Stworzony przez IBCS Poland w oparciu o ponad 20 lat doświadczeń firmy program, pozwala nie tylko na wdrożenie wszystkich udoskonaleń, które opisaliśmy w tym artykule, ale także na o wiele więcej usprawnień, które pokochają pracownicy każdego magazynu czy centra dystrybucyjnego.

System ibcsTiger pozwala na zmniejszenie czasu i kosztów wykonania operacji magazynowych, ograniczenie ilości pomyłek, maksymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowej, skrócenie czasu inwentaryzacji czy usprawnienie systemu kontroli lub szkolenia pracowników. To jednak zaledwie ułamek możliwości, jakie oferuje profesjonalny system WMS ibcsTIger.