Menu Zamknij

Dlaczego systemy typu WMS wywołały rewolucje na rynku logistycznym?

Pojawienie się systemów WMS było dla rynku logistycznego prawdziwą rewolucją oznaczającą całkowitą zmianę podejścia do obsługi magazynów i centrów logistycznych. Zaawansowane oprogramowanie typu Warehouse Management Systems pozwoliło nie tylko na rozwiązanie codziennych problemów, z jakimi borykają się pracownicy z branży logistycznej, ale też na zauważalne dla klientów zwiększenie jakości usług i obniżenie kosztów. Co najważniejsze zmiany, jakie oferuje wdrożenie w magazynie WMS ibcsTiger to zmiany realne, które umożliwiają realizację wszystkich koniecznych procesów magazynowych.

Konferencja „Magazyn Nowych Wyzwań 2022”. Panel dyskusyjny.

WMS czyli profesjonalne zarządzanie magazynem i lokalizacja towaru

Jednym z największych i najczęściej występujących w branży logistycznej problemów jest kwestia lokalizacji konkretnego towaru lub partii towarów. Borykają się z nim nie tylko osoby zarządzające ogromnymi magazynami, ale także pracownicy centrów logistycznych, w których szybki przepływ (przyjęcia i wydania) towarów odbywają się w czasie rzeczywistym i wymagają uwzględnienia wielu wyjątków oraz nietypowych czynników. Funkcje, które udostępnia system WMS, pozwalają na bardzo swobodną lokalizację towaru na każdym etapie jego magazynowania, a także na śledzenie drogi przesyłki pomiędzy działami magazynu oraz między współpracującymi ze sobą magazynami czy centrami logistycznymi.

To jednak nie koniec prawdziwej rewolucji, która czeka wszystkich logistyków wraz z implementacją systemu WMS w ich firmach. Obniżenie ilości pomyłek i wiążący się z tym spadek liczby reklamacji oraz optymalizacja kosztów to zaledwie jedna strona medalu, która z pewnością ważna jest dla wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem WMS w swoim magazynie.

Uwzględniając kluczową potrzebę naszych klientów tj. kontrolowanie terminu ważności magazynowanego towaru, postanowiliśmy wyposażyć system WMS ibcsTiger w funkcję, która gwarantuje faktyczne wydanie najstarszej lub konkretnie wymaganej partii towaru. To koniec przeoczeń, które sprawiają, że z magazynu wydawane są towary o najdłuższym terminie ważności, a na półkach w tym czasie leżą produkty, których termin użycia lub spożycia skraca się z każdym dniem. Dzięki implementacji profesjonalnego systemu kontroli zasobów magazynowych, jakim jest ibcsTiger, pracownicy magazynu mają szansę określić parametry, które determinują jak ważne, jest szybkie wydanie konkretnej partii towaru i w odpowiednim momencie przypomną o konieczności priorytetowego „wypuszczenia” z magazynu określonych produktów.

Inną ważną opcją, która powinna zainteresować wszystkich zastanawiających się nad wprowadzeniem systemu WMS w swoim magazynie, jest możliwość kontrolowania towaru pod kątem przyjmowania dostaw. Pozwala to na takie zaplanowanie gospodarowania przestrzenią magazynu, które wyklucza możliwość przyjmowania bardzo dużej ilości jednego rodzaju towaru kosztem innych produktów. Krótko mówiąc, zarządzanie magazynem przy pomocy WMS ibcsTiger to najbardziej racjonalne dysponowanie przestrzenią magazynową oraz przyjmowanymi do niej towarami.

Systemy WMS czyli realna oszczędność czasu i pieniędzy

Oszczędności to w dzisiejszych czasach jeden z kluczowych celów dla każdego biznesu. Jednorazowa inwestycja we własny, profesjonalny WMS pozwala na wprowadzenie całkowicie nowej polityki oszczędności w firmie zajmującej się logistyką. Pierwszą i podstawową zaletą związaną z oszczędzaniem przez wprowadzenie systemu WMS jest zmniejszenie czasu i kosztów wykonania operacji magazynowych związane z poszukiwaniem towaru w magazynie.

Oszczędzać na WMS możemy również poprzez skrócenie czasu szkolenia pracowników. Dzięki ibcsTiger wdrażanie do pracy nowych czy sezonowych pracowników jest prostsze niż kiedykolwiek. System WMS autorstwa IBCS Polska pozwala na przydzielenie młodemu i niedoświadczonemu pracownikowi prostszych lub mniej wymagających zadań oraz na kontrolowanie jego pracy na każdym jej etapie. Ponadto, pracując z ibcsTiger, unikamy chaosu związanego z angażowaniem nowych pracowników w projekty, które najzwyczajniej w świecie mogą przerastać ich wiedzę i umiejętności. Zupełnie jak w zaawansowanym symulatorze wydzielamy im tylko odpowiedni odcinek pracy, unikając angażowania ich w najbardziej priorytetowe czy wymagające odpowiedniej wiedzy projekty.

System WMS ibcsTiger umożliwia także oszczędność na druku! Przejście w cyfrowy świat i praca wyłącznie na zdigitalizowanych dokumentach ma dwie zalety. Pierwszą z nich jest wspomniana przed chwilą i bardzo realna oszczędność na druku. Drugą możliwość całkowitej zmiany podejścia i umożliwienie zatrudnionym w naszym magazynie pracownikom działania w trybie zadaniowym!

Wymienione w tym artykule zalety systemu WMS to zaledwie część korzyści, z których będzie cieszyć się firma logistyczna i jej pracownicy w momencie wdrożenia systemu ibcsTiger.